06 novembra 2020

Slovensko cestovanie

Sme 5-členná rodina a cestovanie máme v krvi už po tri generácie. Precestovali sme všetky kúty Slovenska a zodpovedne môžeme potvrdiť slová významných priekopníkov turizmu, že cestovanie oslobodilo ľudstvo. Nám určite pomohlo k slobode a týmto blo­gom sa pokúsime na vás kúsok z tejto našej slobody preniesť.

Banská Štiavnica Banícke mesto Banská Štiavnica, jedno z najkrajších slovenských miest. Krásne staré mesto na svahoch Štiavnických vrchov bohatých na polymetalické rudy bolo klenotom už v dávnej minulosti.
Virtuálne cestovanie Virtuálne cestovanie - mnohé virtuálne aplikácie už bežne používame. Digitalizácia zasiahla naše životy vo všetkých oblastiach, zdá sa že niet zadania, ktoré by IT inžinieri nezvládli. Aj v cestovaní.
Letisko Milana Rastislava Štefánika Letisko Milana Rastislava Štefánika - medzinárodné bratislavské letisko sa nachádza v Ivánke pri Dunaji, asi 9 km od centra mesta. Letisko leží na území bra­tislavských mestských častí Ružinov a Vrakuňa.
zdravie Cestujeme za zdravím - sú odvetvia turizmu, ktoré majú celospoločenský prospech. Zdravie ľudskej populácie je oblasťou, kde sa dostáva krajinám vý­dat­nej pomoci práve z odvetví cestovania...
Život nezávislý na jedle Obľúbené destinácie Slovákov - viete kam najradšej cestujeme, ktoré destinácie pri mori, ktoré mestá v zahraničí, ktoré pamiatky, kde trávime najradšej do­máce dovolenky? Pozrite si rebríčky.
Sitina Náučný chodník Sitina - Karlova Ves, jednoduchú trasu 3,5km / prevýš. 85m tvorí okruh západným svahom a vrcholom masívu Nad Sitinou v krásnom lesnom prostredí Bratislavy s náučnými tabuľami.
Kyjev Kyjev - hlavné mesto Ukrajiny je dostupné bez víz, stačí si zobrať pas a vyraziť za dobrodružstvom. Spoznať nášho východného suseda, je asi základná povinnosť skalného cestovateľa zo Slovenska.
Sofia Sofia - bulharské hlavné mesto je pre návštevníkov miestom, na pozorovanie architektúry, návštevu parkov, len tak sa túlať ulicami, objavovať históriu alebo vyraziť do okolitej prírody, dokonca lyžovať.
Dublin Dublin - početnej skupine Slovákov sa írske hlavné mesto stalo druhým domovom, kam išli za prácou. Asi aj z tohto dôvodu prevádzkuje letisko Bratislava priame spojenie s Dublinom.
Hurgada Hurgada - je svetovo preslávené letovisko ponúka svoje pláže na pobreží Červeného mora celoročne. Uspokojí milovníkov rušného života, piesočnatých pláží, exotiky, šnorchlovania, potápania.
Santorini Santorini - komplex ostrovov Santorini tvorí stále aktívna sopka, ako Méthana, Mílos a Nísiros. Je pra­vdepodobne jedinou sopkou na svete s kráterom v mori, ktorú vyhľadávajú milovníci romantiky.
Jantárová cesta Jantárová cesta - je označenie prastarej obchodnej trasy spájajúcej pobrežie Baltu na severe Európy s civilizovaným pobrežím Jadranu na juhu. Jantár sa využíval na výrobu ozdobných predmetov a kadidla.
Priority pre turizmus Priority pre turizmus - cestovný ruch je ústredným pilierom ekonomík, popredným zamestnávateľom a zdrojom príležitostí pre mnoho miliónov ľudí na ce­lom svete. Nápady na podporu riešili v Bruseli..
hry a hudba Pokles medzinárodného turizmu - podľa oficiálnej správy poklesol medzinárodný cestovný ruch v prvej polovici 2020 o 65%. Medzinárodné príchody turi­stov sa prepadli až o 93%.
Transformácia alebo obnova Transformácia či obnova - letecká doprava prešla od zamerania na problémy nadmerného cestovania k prepadu obchodu, v roku 2020 existujú už mizivé vyhliadky na opravu pre cestovný ruch.
Socializácia cestovného ruchu Socializácia cestovného ruchu - pre spravodli­vosť po pandemii by mohla obnoviť cestovný ruch smerom k lepšej budúcnosti, t.j. aby sa zmestil do sociálnych a ekologických limitov planéty.
Vojna v cestovnom ruchu Vojna v cestovnom ruchu - cestovanie a cestovný ruch oslobodili ľudstvo, preto ich nemôžeme stratiť kvôli pandémii, preto sa musíme viac zamerať na oživenie ako na reformu priemyslu.
Lastminute Budú ešte lastminute? - cestovanie sa už takmer zastavilo. Bolo nám predurčené, aby sa tak stalo. Turizmus prerástol rozmery normálnosti, cestovalo sa za každú cenu, bezhlavo a hlava na hlave.
Partneri UNWTO Partneri UNWTO - on-line nástroje fungujú ako zá­ch­ranné lano na vyhľadávanie informácií a umožňujú zostať v kontakte. Digitálne zručnosti v súčasnosti kritickejšie ako kedykoľvek predtým.
Generálny tajomník UNWTO Generálny tajomník UNWTO - všetci profesionáli z cestovného ruchu sledovali zhromaždenia UNWTO 1.1.2018, na ktorom bol zvolený nový Generálny tajomník Zurab Pololikashvili.
Bicykel Na bicykli po Slovensku - čo zahraničným priateľom Slovenska nabudúce ponúknuť? Vymýšľame nové programy i takto vznikol nápad podniknúť priateľské Tour de Slovensko - Jazdu na bicykli po Slovensku.

 

O slovenské cestovanie som zakopol koncom 80. rokov, keď som ako študent vzal brigádu v najlepšom tatranskom lyžiarskom stre­disku. Brigáda sa zmenila na povolanie v najväčšom, vtedy štátnom podniku cestovného ruchu, Interhotely š.p. Vystriedal som viaceré pozície, od chlapca pre všetko cez obsluhu lanoviek až po riaditeľa dopravnej spoločnosti. Skúsenosti z prevádzky lanoviek, záchranej služby, hotela, ochrany životného prostredia, dopravy, riadenia ces­tovnej kancelárie dnes aplikujem vo výchove mladých podnikateľov. Manželka je hoteliérka a deti milujú lyžovanie, v lete more, slony a hory. Ja africké tance a ázijske špeciality.

Čítanie navrhujem začať aktuálnym článkom: Virtuálne cestovanie.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára