10 októbra 2020

Budú ešte lastminute ?

Lastminute sa nám jedného dňa rozbehlo do sveta. Po dlhočiznej vandrovke si vyslúžilo uznanie otca kráľa aj celého Lastminutova. Je v plnej sile a chystá sa na poslednú chvíľu navštíviť všetky krajiny sveta. Aby ich spoznal a užil si.

:: Slovensko > Cestovanie > Lastminute

Lastminute
Last minute
50%

Prvá cesta vedie do New Yorku, ale najprv si požičia loď a začne sa to všetko v Británii. Tam sa odštartuje boj o prežitie či neprežitie Last minute. Cesta bude pokračovať na juh a skončí sa vo Švédsku. Turecké prístavy sa nachádzajú v Európe aj v Ázii. Viete povedať ktoré sa nachádzajú tam a ktoré hentam? Neviete! Preto treba všetko krásne precestovať. Takže cestujte, cestujte a my vám k tomu dáme silnú motiváciu vo forme super zľavy tzv LASTMINUTE. Prajete si 15, alebo 22 či dokonca 50% zľavu? Nech sa páči, len prosím cestujte!

Ako je možné, že sa produkuje toľko cestovania? Pýta sa Gréta. Ako si to dovoľujete, je to neudržateľné! A je to vôbec zmysluplné, nemali by ľudia radšej sedieť doma, len tí najneposednejší by si mohli tak maximálne dva-tri krát za rok vyraziť na blízky kopec, či do susednej dediny na hody? Sama Gréta pritom precestuje celý svet a na cestovanie si prenajme ultra ľahkú karbónovú loďku za pár miliónov. To aby ukázala všetkým tupcom, že ako sa má cestovať, keď sa už musí.

Thunbergová sa spolu s otcom v auguste 2019 vydali do USA na klimatický summit OSN v New Yorku (28.8.2019) za sprievodu ďalších troch osôb. Ich jachta Malizia má karbónový trup a je vybavená solárnymi panelmi a podvodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrinu potrebnú k navigácii plavidla a ku komunikácii. Kvôli úspore hmotnosti a teda aj energie nie sú na lodi toalety ani umývadlá. Aj spanie je provizórne, v tesných kajutách. Trocha šialený nápad, ale je predsa potrebné zaujať médiá a takáto nízko emisná preprava je tou najlepšou reklamou toho, čo mladá aktivistka presadzuje.

Niekedy len zlyhá logistika

Nakoniec aj cez všetko nepohodlie bol nápad preplaviť Atlantik kontraproduktívny. Zanechá totiž oveľa väčšiu uhlíkovú stopu. Nie samotná doprava loďou, ale logistika týkajúca sa spätnej dopravy do Európy. Do USA musel priletieť tím piatich ľudí, ktorí majú dopraviť jachtu späť po mori. Z New Yorku sa späť do Európy prepravia lietadlom aj traja Grétiny spoluplavci. Osem leteniek namiesto štyroch, ak by do New Yorku a späť letela Gréta s otcom.

Už o mesiac (23. sept. 2019) skrachovala najväčšia cestovka na svete Thomas Cook, ktorá bola kótovaná na londýnskej aj na frankfurtskej burze. Spoločnosť Thomas Cook Group sa už dlhšiu dobu potýkala s finančnými problémami, nakoniec po odmietnutí podpory od britskej vlády ukončila podnikanie 23. septembra 2019. Približne 21.000 zamestnancov na celom svete zostalo bez práce vrátane 9.000 zamestnancov vo Veľkej Británii a viac než 600.000 zákazníkov zostalo trčať kdesi v zahraničí, čo spôsobilo najväčšiu repatriáciu v histórii Spojeného kráľovstva. Krach spoločnosti znamenal koniec značky, ktorá tu pôsobila od roku 1841.

O pol roka neskôr (feruár. 2020) zostali na zemi všetky lietadlá všetkých leteckých spoločností. Cestovanie bolo celosvetovo zablokované, všetky krajiny sa chránili pred vírusovou pandémiou uzatvorením svojich hraníc. V každej krajine sa ľudia rozhodli zostať doma a nikam necestovať. Zavreli sa školy kostoly, športoviská. Trvalo to niekoľko mesiacov, kým sa časť lietadiel vrátila na oblohu. No dnes už všetci vieme, že väčšina zostane natrvalo v hangároch. O prácu prídu milióny ľudí, skrachujú tisícky podnikov, škody budú nepredstaviteľné. V septembri sa deti po 5 mesiacoch vrátili do škôl, no možno iba na chvíľu. Na jeseň sa očakáva ešte väčší úder pandémie. Aj Gréta mohla konečne nastúpiť do školy a začať sa učiť. Možno je už jej tata spokojný.

Cestovný ruch je na kolenách

V roku 2020 poklesol medzinárodný turizmus o 65% - podľa správy UNWTO z 15.9.2020 poklesol medzinárodný cestovný ruch v prvej polovici roku 2020 o 65%. Medzinárodné príchody turistov sa v júni v porovnaní s rokom 2019 prepadli o asi 95%. Najnovšie údaje zo Svetovej organizácie cestovného ruchu ukazujú, že COVID-19 mal na tento sektor závažný dopad. Podľa nového čísla Svetového turistického barometra od špecializovanej agentúry OSN poklesli príchody medzinárodných turistov počas prvého polroka o 65%. To predstavuje bezprecedentný pokles, pretože krajiny na celom svete uzavreli svoje hranice a v reakcii na pandémiu zavreli okrem letísk aj hotely, reštaurácie, cestovné kancelárie, lyžiarske strediská.

Už nie je želateľné také masové cestovanie. Je otázkou ako bude vyzerať a či vôbec bude jestvovať "cestovný ruch" (odvodené od slova ruch=rušný). Ak áno, potom je namieste očakávať, že ceny v cestovnom ruchu zajtrajška #TravelTomorrow výrazne narastú. Cestovať budú možno iba ľudia, ktorí budú na to mať, alebo tí, ktorí budú musieť cestovať. Masové prevážanie veľkých skupín turistov z jednej krajiny do inej je asi minulosťou, od ktorej si musíme začať odvykať.

A čo náš obľúbený lastminute? Ten paradoxne žije dodnes, aspoň vo fiktívnej podobe, na weboch niektorých zúfalých cestoviek. Asi mnohí z nich ešte nepochopili, že svet sa zmenil. Iní možno iba fantazírujú, že medzi školským štrajkom Grety Thumberk, krachom Thomasa Cooka a vírusom likvidujúcim cestovanie by mohol byť nejaký súvis. To je nezmysel, ktorý brzdí mraky. To skôr Lionel Messi pochádza z Tralfamadoru.

Každý súdny profesionál iste uzná, že práve lastminute boli hlavným zdrojom neuváženého masového hýrenia s nežiadúcimi dopadmi na životné prostredie, ekológiu, život obyvateľstva niektorých exponovaných lokalít. UNWTO sa už viac ako desaťročie vyjadruje, že cestovanie bez dôvodu nie je udržateľné, že budúcnosť vidí v zodpovednosti za podporu udržateľného a všeobecne dostupného cestovného ruchu zameraného na dosiahnutie univerzálnej Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj a ciele trvalo udržateľného rozvoja.

Svetová organizácia cestovného ruchu ponúka vedúce postavenie a podporu sektoru cestovného ruchu pri rozširovaní znalostí a politík cestovného ruchu na celom svete, obhajuje zodpovedný cestovný ruch a podporuje cestovný ruch ako hnaciu silu k hospodárskemu rastu, inkluzívnemu rozvoju a environmentálnej udržateľnosti. So súčasným členstvom 156 krajín UNWTO podporuje implementáciu Globálneho etického kódexu v cestovnom ruchu s cieľom maximalizovať sociálno-ekonomický prínos cestovného ruchu a zároveň minimalizovať jeho možné negatívne dopady.

 

 Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára